Azerbajdžan verzus Slovensko

Autor: Lamiya Jalilova | 5.5.2011 o 14:20 | (upravené 5.5.2011 o 14:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  56x

Ďaleko či blízko, možné či nemožné, avšak od 7. februára už realita, v ktorej žijem - Slovensko. Krajina, do ktorej som sa dostala vďaka projektu Európskej dobrovoľníckej služby - Mládež v akcii. Mám tak možnosť počas 9 mesiacov prispieť svojou dobrovoľníckou výpomocou v saleziánskom prostredí sestier a bratov v Trnave. Chcem sa tu obohatiť novými nápadmi a spôsobmi práce s deťmi a mladými, nabrať skúsenosti, ktoré mi umožnia rásť ako animátorke i ako osobe.

 

Hneď na druhý deň po mojom príchode na Slovensku som mala možnosť zúčastniť sa februárovej medzinárodnej konferencie pre dobrovoľníkov, pri príležitosti Európskeho roka dobrovoľníctva v rámci projektu 4 Regions 4 Youth, do ktorého sa zapojilo množstvo mladých zo Slovenska a Čiech. Konferencia ponúkla obohacujúce témy týkajúce sa dobrovoľníctva nielen na Slovensku, v Čechách, ale mohli sme sa zoznámiť aj so situáciou v tejto oblasti v Nemecku v Hornom Bavorsku. Ďalej sme sa zaoberali tiež na právnu stránku a predpisy v SR, poukázalo sa na známy fenomén - syndróm vyhorenia, priblížila sa nám viac európska dobrovoľnícka služba, vzdelávanie a motivácia dobrovoľníkov v organizácii Domka - združenie saleziánskej mládeže a iné. Mali sme možnosť prejsť sa Trnavou, pozrieť sa do trnavskej bašty či krýpt pod bazilikou sv. Mikuláša. Poobede sme si mohli vybrať jeden z ponúkaných workshopov s rôznymi zameraniami. Ja som sa zúčastnila na Vyzrievaní mladých k poslaniu dobrovoľníka, čo nám netradičným spôsobom bolo priblížené cez zábavné aktivity.

V tom istom týždni som sa zúčastnila mediálneho školenia u sestier saleziánok v Trnave. Ide o spoločný projekt bratov saleziánov a sestier FMA, ktorí vytvorili mediálny tím.

V prvej časti nám don Pavol Dzivý priblížil ako správne zachytiť do fotoaparátu to, čo chceme, s využitím zlatého stredného rezu, čo sme si aj vyskúšali v praxi fotením portrétov.

Sr. Apa nám priblížila nebezpečenstvá internetu a zdôraznila potrebu ochrany detí pred nimi. Mala pre nás pripravené krátke videá, ktoré poukazovali na možnosť zneužitia internetu. Pozreli sme si tiež náučné rozprávky s ovcami.

Poslednou časťou školenia bol manažment času. Tu nám Maroš Peciar vravel o hodnote času, jeho správnom využívaní, usporiadaní dňa tak, aby nám zostal aj čas na odych.

Stretnutie sme zakončili spoločnou večerou.

Začiatkom marca som sa zúčastnila dobrovoľníckeho školenia v Terchovej. Tréning trval 4 dni, počas ktorých  som sa zoznámila s ostatnými dobrovoľníkmi, ktorí pracujú na Slovensku. Spoločne sme sa zdieľali o svojich skúsenostiach s projektom a o tom prečo a ako sme sa stali dobrovoľníkmi. Bol priestor pre  vyjadrenie svojich problémov s projektom a spolu sme hľadali riešenie. Mali sme tiež čas na prehliadku okolia, dozvedieť sa čo-to o Jurajovi Jánošikovi, či porozprávať sa s domácimi.

 

Takto sa začiatok môjho pobytu niesol i v znamení školení a rôznych stretnutí zameraných na dobrovoľníctvo - dôvod, pre ktorý som tu.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?