Moje animátorstvo medzi slovenskými deťmi

Autor: Lamiya Jalilova | 5.5.2011 o 14:10 | (upravené 5.5.2011 o 14:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  121x

Ako dobrovoľníčka som prišla na Slovensko práve kvôli deťom a mladým, nabrať skúsenosti zo slovenskej praxe v saleziánskom prostredí Kopánky v Trnave.

 

V týždni sa zapájam do viacerých pravidelných aktivít, napr. Pomáham v dievčenskom oratku u sestier FMA, v čajovni pre dievčatá 4. ročníka, do streetworku, prípravy prvoprijímajúcich detí na stretnutiach IMOSu (ide mi o svätosť), ktorá prebieha v stretnutiach s deťmi raz do mesiaca.

 

Počas prázdnin som sa zapojila do prípravy a realizácie prímestského tábora pre dievčatá, ktorý trval tri dni. Bol určený pre dievčatá z rovesníckych stretiek v stredisku.

Prvý deň bol zameraný na seba, cieľom bolo dozvedieť sa o jedinečnosti každej z nás. Deň sme začali zoznamovacími hrami, potom sa dievčatá po rozcvičke rozdelili na skupiny a prechádzali tanečnými workshopmi - hip-hop a spoločenské tance, taktiež si boli zacvičiť v posilovni bratov saleziánov, čo zožalo veľký úspech. Poobede si každá mohla vyrobiť rôzne náramky, náušnice, či náhrdelníky.  Program sme ukončili spoločnou sv. omšou.

Druhý deň, zameraný na druhých, počas celého dňa si mali všímať, kto urobili niečo dobré a zapísať jeho meno na tehličku domčeka. Začali sme plnením úloh na stanovištiach, za ktoré dostali noviny. Tie neskôr využili pri výrobe plesových rób. Šaty mali vyrábať jedna druhej, priamo na ne. Dievčatá sa tejto módnej úlohy zhostili veľmi dobre a vytvorili mnoho krásnych modelov. Na plese mohli dievčatá využiť tance, ktoré sa naučili. Zakončili sme deň opäť sv. omšou, na ktorej sa zúčastnila aj talianska vizitátorka, saleziánka sr. Carla Castellino, ktorá sa krátko deťom aj prihovorila.

Posledný deň tábora bol zameraný na Boha, učiť sa nachádzať ho vo svete a učiť sa dôvere v neho. Túto dôveru si deti mohli cvičiť  aj počas cesty, kedy nevedeli kam idú, ale mali veriť postupným usmerneniam animátorom. Cestu sprevádzali aj rôzne zábavné úlohy, ako napr. odmerať celý vlak špagátom. Nakoniec sme sa dostali s deťmi do prírodovedného múzea v Bratislave, kde mali nájsť podľa zoznamu rôzne druhy živočíchov a odfotiť sa s nimi. Výlet bol zároveň spojený s ukončením a vyhodnotením tábora, kde deti dostali aj malé odmeny.

V jeden marcový víkend som sa zúčastnila jednej z pravidelných akcií Tajomstvo animátorstva, ktorá je súčasťou formácie animátorov v saleziánskom stredisku, ktoré viedla sr. Kamila. Boli pretriasané zaujímavé témy ako napr. osobnostné charaktery, preventívny systém don Boska a duchovná oblasť. Každá téma bola prepájaná rôznymi zaujímavými aktivitami. Bol aj priestor pre spoločnú prechádzku, hry, rozhovory a výborná bola aj nočná beseda s don Milanom, kde sa mohli dievčatá pýtať na rôzne veci z oblasti animátorstva, či ich viery.

 

Takto v skratke vyzerá moje animátorstvo medzi slovenskými deťmi, ktoré je sprevádzané radosťou, často i námahou, ale je to tým, čo ma napĺňa a obohacuje.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?